Opdateret overblik:

Forårets konfirmander i Syddjurs

Får her et overblik over, hvilke unge der skal konfirmeres i den kommende tid

Af
Af Lars Norman Thomsen

Konfirmationer 2018

Vistoft Kirke - søndag 6. maj 2018

  • Tidspunkt: kl. 10.30
  • Præst: Jan Schmidt
  1. Katrine Boesen Christiansen, Strands
  2. Isabella Høgh Dalgård, Esby
  3. Mynte Eggert Møller, Vistoft
  4. Sofie Solgaard Nielsen, Thorsager
  5. Sofie Thestrup Rejkjær Nielsen, Ebeltoft
  6. Ida Kejser Tipsmark, Dråby

Helgenæs Kirke - t orsdag 10. maj (Kristi Himmelfartsdag)

  • Tidspunkt: kl. 10.30
  • Præst: Jan Schmidt
  1. Katarina Sonne Olesen, Ørby
  2. Johanne Kirstine Vognsen, Borup
  3. Anders Ludvig Bækgaard Andersen, Viderup
  4. Sebastian Agerbo Randrup, Kongsgårde

Tved Kirke - s øndag 13. maj

  • Tidspunkt: kl. 10.30
  • Præst: Jan Schmidt
  1. Maja Thoudal Bjerring, Knebel
  2. Marie Amaryllis Kruse Mikkelsen, Knebel
  3. Julie Jürgensen Sørensen, Tved
  4. Alf Ihlja Fischer Brethvad, Eg
  5. Aksel Dam Grangaard, Tved
  6. Sigurd Nordlund Jørgensen, Vistoft
  7. Nicolai Høgh Stadager, Tved

Agri Kirke - lørdag 21. april 2018

  • Tidspunkt: kl. 10.30
  • Præst: Betty Højgaard
  1. Mikkel Johnsen, Grønfeld
  2. Kamille Bech Mikkelsen, Grønfeld
  3. Silja Hoeks Haugum, Knebel
  4. Nanna Holst Sørensen, Grønfeld
  5. Laura Nørgaard Jørgensen, Grønfeld

Agri Kirke St. Bededag - fredag 27. april 2018

  • Tidspunkt: kl. 10.30
  • Præst: Betty Højgaard
  1. Alma Milvang Nørregaard, Agri
  2. Freja Brandt, Ebeltoft
  3. Freya Fogsgaard Olsen, Korup
  4. Jakob Martini Jørgensen, Ebeltoft
  5. Katinka Piilgaard Vaad Kristensen, Kongsgårde
  6. Malthe Thulstrup Elbæk Pedersen, Ebeltoft
  7. Victoria Marie Hagedorn Hansen, Vrinners
  8. Selina Christensen, Ebeltoft
  9. Tilde Damsgaard Bakkestrøm, Rønde
  10. Vanessa Phillippon Christensen, Rønde
  11. Viktor Damborg Gissel, Rønde
  12. Nynne Bjerre Nyfjeld, Ebeltoft
  13. Benjamin Louis Jackson Fernald, Ebeltoft
  14. Albert Møller Asingh, Ulstrup
  15. Simon Thirup Fahl, Oxford

Egens Kirke - lørdag 28. april 2018

  • Tidspunkt: kl. 10.30
  • Præst: Betty Højgaard
  1. Mikkel Kethil Sejersen, Egens
  2. Kristine Haugaard Nielsen, Egens Havhuse

Knebel Kirke - lørdag 5. maj 2018

  • Tidspunkt: kl. 10.30
  • Præst: Betty Højgaard

  • Lauge Bøtker, Knebel
  • Laurits Lunddal Juul Hansen, Knebelbro
  • Emma Knøvl Glentvor, Knebel
  • Rikke Hejborg Kristensen, Knebel
  • Frida Wilkens Støve, Knebel
  • Gustav Kassow Jensen, Knebel
  • Gry Nykjær Kristensen, Vrinners
  • Sophie Sølvstad Nielsen, Knebel
  • Vrinners Kirke - lørdag 12. maj 2018

    • Tidspunkt: kl. 10.30
    • Præst: Betty Højgaard
    1. Ane Kirstine Johansen, Vrinners
    2. Julie Bay Thune Andersen, Vrinners
    3. Josefine Bay Thune Andersen, Vrinners
    4. Mathilde Bjerring Fuhlendorff, Vrinners
    5. Magnus Hornbæk Schnoor Rasmussen, Vrinners
    6. Lea Borgholm Simonsen, Vrinners
    7. Søs Elisabeth Strand, Ugelbølle
    8. Ida Rise Vibe, Vrinners

    Nimtofte Kirke - søndag 29. april 2018

    • Tidspunkt: Kl. 10.30
    • Præst: Susanne Munk Hjørlund
    1. Aja Bendtsen Ibsen

    Tøstrup Kirke (ingen i år)

    Nødager Kirke - søndag d. 6. maj 2018

    • Tidspunkt: Kl. 11
    • Præst: Susanne Munk Hjørlund
    1. Claes Braad Helweg
    2. Lasse Braad Helweg
    3. Frederikke Kjeldsen Andersen
    4. Emma Marie Alexandra Brochdorff Jørgensen
    5. Rie Bjørk Hagbarth Olsen
    6. Asbjørn Muxoll Nielsen
    7. Frederik Lomholt Andreassen
    8. Anders Gyldenløve Bjerg

    Dråby Kirke - fredag 27. april 2018

    • Tidspunkt: Kl. 11
    • Præst: Maria Sønderby Andersen
    1. Freya Meyer Kirkegaard
    2. Jeppe Kni
    3. Maria Thomasen Terziyski
    4. Mathilde Vendelbo Wagner
    5. Maya Sadell Casper
    6. Morten Lund
    7. Nicolai Callesen Hogrefe
    8. Oliver Krebs Pedersen
    9. Oliver Sørensen Schmidt
    10. Sofus Østergaard Olsen

    Ebeltoft Kirke søndag 6. maj 2018

    • Tidspunkt: Kl. 11
    • Præst: Juma Nellemann Kruse
    1. Alexander Honoré Hansen
    2. Amalie Rosenkilde Tvorup
    3. Annabell Holmberg Sønderskov
    4. Asger Bak Christensen
    5. Bjørk Klokkerholm
    6. Katrine Kold Vognstrup
    7. Magnus Leander Jensen
    8. Matilde Nyholm Cantrell
    9. Naja Ravn Thomsen
    10. Oliver Sasikaran
    11. Oliver Visser
    12. Sibille Lieberg Hald
    13. Victor August Rasmussen
    14. Viggo Koudal Nystrøm

    Ebeltoft Kirke - Kristi Himmelfartsdag 10. maj 2018

    • Tidspunkt: Kl. 11
    • Præst: Heidi Bisgaard
    1. Anna Victoria Ebbesen
    2. Casper Thaarup Tønnesen
    3. Emilia Voigt Bjerring
    4. Emma Bram Martinussen
    5. Gustav Behrens Trenckner
    6. Ida Jagd
    7. Ida Tilsted
    8. Jakob Raasted Rasmussen
    9. Jonathan Carlsen
    10. Kirstine Fogh Frederiksen
    11. Liv Caroline Odde
    12. Marcel Vendelbo Sørensen
    13. Martika Jasmin Hakala Sørensen
    14. Mathias Nygaard Eland
    15. Mikkeline Andersen
    16. Nanna Sejr Kapper
    17. Nicolai Finninge Krogsgaard
    18. Oscar William Popp Giversen
    19. Sebastian Quist Guldbæk
    20. Simon Brosbøl Søgaard

    Karlby Kirke - f redag 27. april 2018

    • Tidspunkt: Kl. 10
    • Præst: Trine Mathiassen Oppfeldt
    1. Hans Christian Rahbek Perdersen
    2. Thor Nielsen
    3. Magnus Høgh Laursen
    4. Mary Victoria Breinholdt Pedersen
    5. Rasmus Serup Jensen
    6. Malthe Ziegler Wolter

    Søby Kirke - søndag 29. april 2018

    • Tidspunkt: Kl. 11
    • Præst: Trine Mathiassen Oppfeldt
    1. Andreas Bækgaard Silvére
    2. Maria Alvin
    3. Lærke Emilie Juel Kjærgaard
    4. Mads Skovgaard
    5. Kristian Blach Thomsen
    6. Mads Borup Simonsen
    7. Katrine Vilslev

    Hvilsager Kirke - s

    øndag 6. maj 2018

    • Tidspunkt: Kl. 9
    • Præst: Trine Mathiassen Oppfeldt
    1. Laura Kloborg Andersen
    2. Matti Kvistgaard Hvilsted
    3. Freja Djurtoft Andreasen
    4. Lærke Person Enemark
    5. Caroline Kruse Pedersen
    6. Josefine Holm Skjødt
    7. Ida Dueholm Melchiorsen
    8. Ida Krogh Jensen
    9. Andrea Lauge Jørgensen

    Lime Kirke - s øndag 6. maj 2018

    • Tidspunkt: Kl. 11
    • Præst: Trine Mathiassen Oppfeldt
    1. Anne Jessen Vad
    2. Trine Malene Vestergaard
    3. Mille Gjesing Søgaard-Sørensen
    4. Emil Krogh Kavanagh
    5. Mikkel Bak Hviid Olesen
    6. Simone Ernstsen
    7. Nathalie Fries

    Bregnet Kirke - 28. april 2018:

    • Tidspunkt: Kl. 11.30
    • Præst: Juma Kruse
    1. Frida Sindberg Walther
    2. August Busk Wehner
    3. Isa Bisgaard Hansen
    4. Malte Møller
    5. Lærke Køpke Jørgensen
    6. Tine Busch
    7. Nelia Lyon Pedersen
    8. Sebastian Alexander Lind Philipsen
    9. Vilma Fisker Haas
    10. Philip Engbjerg Christensen
    11. Matilde Watson Kofoed Villadsen

    Feldballe Kirke 29. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 10.30
    • Præst: Benedikte Bock Pedersen
    1. Jon Toftdal
    2. Søren Søndergaard
    3. Benjamin Quottrup
    4. Olivia Quottrup
    5. Malthe Abrahamsen
    6. Lucas Sloth
    7. Anne Kousholt Christiansen
    8. Dicte Brokær Lund
    9. Aya Kirstine Bredvig Mildh
    10. Sebastian Friis
    11. Jonathan Nørgaard Jensen
    12. Patricia Nygaard Møller
    13. Mathilde Skov- Hansen

    Bregnet Kirke - lørdag 28. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 9.30
    • Præst: Susanne Jørgensen Hjørlund og Ann Maj Lorenzen
    1. Viktor Kreutzfeldt Dueholm
    2. Lærke Elisabeth Munk Laigaard
    3. Ida Brøker Hove
    4. Sarah Barslev Madsen
    5. Olivia Juul Nisted
    6. August Ditlev Buus Jensen
    7. Alexander Danielsson
    8. Mille Kjærgaard Berg Post
    9. Frida Diaz Gonzalez Højfeldt
    10. Emil Bisgaard  Bager
    11. Nanna Tranholm Møller
    12. Karl Emil Glerup Busk
    13. Julie Friis Brændstrup
    14. Sisse Ulrich Krogsgaard Madsen
    15. Cecilie Brødegaard
    16. Sarah Runge Rasmussen
    17. Simon Juul Jaap
    18. Rebecca Gothard Pallesen
    19. Mikkel Fryland Nielsen
    20. Lærke Theil Nielsen
    21. Liva Ginnerup
    Rosmus kirke - 27. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 11.15
    • Præst: Mia Brøgger
    1. Anne Negendahl-Nielsen
    2. Sasha Bomholt Agri Lund
    3. Fiona Simonie Kvist Stenbakken
    4. Kitty Hansen Tanaka
    5. Selma Mathilde Mikkelsen
    6. Lærke Fristrup Thonesen
    7. Annabell Sole Andersen
    8. Emma Marie Løkke Larsen
    9. Asta Normann Kæmpegaard
    10. Christoffer Møller
    11. Cecilie Dars Jakobsen

    Tirstrup Kirke - 27. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 10
    • Præst: Mia Brøgger
    1. Jens Christian Schmidt
    2. Eliaz Vallentin Hasager
    3. Anders Fuglsang Buhl
    4. Magnus Lund Christensen
    5. Emmelie Reby Møller
    6. Rasmus Møller Mahler
    7. Oliver Herold Nielsen
    8. Sif Schleicher Platz
    9. Mikkel Just Højsgaard
    10. Morten Alison Bech Dale

    Mørke Kirke - 6. maj 2018

    • Tidspunkt: kl. 10
    • Præst: Maria Frederikke Baungaard
    Konfirmander:

    1. Camilla Skovgaard Stefansen
    2. Karen Ane Katrine Ninja Kristensen
    3. Mads Kold Jørgensen
    4. Mathias Platz Nielsen
    5. Nicolai Pedersen
    6. Olivia Vendelbo Berggreen
    7. Rasmus Buhr-Madsen
    8. Victoria Gorell Blegvad Kristensen
    9. Emil Degn Christensen
    10. Mikkel Lindved
    11. Sebastian Barrett Truelsen
    12. Vibe Braae Anthonsen

    Hyllested kirke - 29. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 10.30
    • Præst: Mia Brøgger
    1. Liva Maria Kejser Henning

    Marie Magdalene Kirke - 27. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 10
    • Præst: Torben Jensen
    Konfirmander - Ryomgård Realskoles 7. A:

    1. Asger Græbild
    2. August Tornbjerg Petersen
    3. Clara Brennert Ilsø
    4. Cornelius Grube Mertz Barild
    5. Freya Appelby
    6. Helene Ejskjær Maarup Rasmussen
    7. Jacob Kristensen
    8. Jonathan Axelsen
    9. Lea Paludan
    10. Lucca Mai Sander Rørvig
    11. Magnus Drostgaard
    12. Magnus Malthe Møller Jensen
    13. Mathias Thiemer Østergaard Andersen
    14. Matilde Venneberg Jensen
    15. Sofie Bang Frimer

    Marie Magdalene Kirke - 27. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 11.45
    • Præst: Tina Skov Løbner
    Konfirmander - Ryomgård Realskoles 7. B:

    1. Asger Enøe Endres
    2. Cecilie Oline Skov Løbner
    3. Christian Olesen
    4. Christian Svith Christiansen
    5. Gustav Haarup Laursen
    6. Julie Hvidtfeldt Jensen
    7. Julie Thomsen
    8. Kristian Rønde Friischman
    9. Mads Kristian Tarp
    10. Mads Laursen
    11. Maria Louise O. Temkkit
    12. Mille Bergmann Meldgaard Nielsen
    13. Oskar Thygesen
    14. Sebastian Sørensen
    15. Silje Marie Nielsen
    16. Tilde Bønning Bang

    Marie Magdalene Kirke - 12. maj 2018

    • Tidspunkt: kl. 10
    • Præst: Tina Skov Løbner
    Konfirmander - Marienhoffskolens 7. A:

    1. Andrea Degnbol Pedersen
    2. Hannah Schmeltz Thomsen
    3. Jonas Zakarias Lauritsen
    4. Lucia Filbert Andersen
    5. Marc Smedsgaard Christensen
    6. Melanie Aksholm Pedersen
    7. Mikkel Gribsholt Petersen
    8. Nellie Lenschau Petersen
    9. Oliver Stisen Nielsen
    10. Oskar Holm Graversen
    11. Stefani Øgendahl
    12. Theresa Præst Norman Thomsen

    Marie Magdalene Kirke - 12. maj 2018

    • Tidspunkt: kl. 11.45
    • Præst: Torben Jensen
    Konfirmander - Marienhoffskolen 7B:

    1. Alexander Waldemar Mouritsen
    2. Amanda Poulsen
    3. Caroline Hornbæk Hytting
    4. Emilie Bruun Dahl
    5. Freya Eiskjær Nørgaard
    6. Hjalte Helweg Horsdal
    7. Jasmin Lykke Wiik
    8. Jonas Høegh Nielsen
    9. Kathrina Kajsdóttir Simonsen
    10. Laura Foss Laigaard Madsen
    11. Mathias Nyegaard Jensen
    12. Mia Meng Graarup
    13. Thea Bach
    14. Tobias Bendixen Christiansen

    Pindstrup Kirke - 13. maj 2018

    • Tidspunkt: kl. 10
    • Præst: Mariann Kristiansen
    Konfirmander - Pindstrupskolen:

    1. Jannick Felix Holmbach Poulsen
    2. Martin Thøger Mauritsen
    3. Isabella Dam Laursen
    4. Madeleine Margrethe Levin Nørregaard
    5. Nikolaj Alfang Ofverlind
    6. Vincent Francois Camille
    7. Valdemar Johansson
    8. Casper Elkjær Rohde Gosvig

    Thorsager Kirke - 27. april 2018:

    • Tidspunkt: Kl. 11
    • Sognepræst: Jørgen Gleerup
    1. Andreas Udby Hansen
    2. Andreas Ethelberg Bach Jacobsen
    3. Alexander Leví Arnthórsson
    4. Emil Højstrup Grandt
    5. Jacob Maibom Hansen
    6. Jakob Holt Aakjær Holst
    7. Kalle Rønde Vinther
    8. Oliver Lerche Garcia Munoz
    9. Patrick Højland Rasmussen
    10. Rune Vinther Christensen
    11. Simon Evers Dyhre
    12. Tobias Tholstrup-Nielsen
    13. Alberte Larsen Kristensen
    14. Cecilie Blunck Terp
    15. Laura Bomholt
    16. Sara Holck Graabæk

    Bregnet Kirke - 27. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 9.15
    • Præst: Anne Marie Poulsen Tolbod
    Konfirmander - 7.a på Rønde Skole:

    1. Anna Josefine Almsten Pedersen
    2. Anne Boelskifte Kajhøj
    3. Anne-Mette Krogh Rungborg Mikkelsen
    4. Bahra David
    5. Bastian Fabricius Smedegaard
    6. Emmasophie Hein Meier
    7. Lasse Sørensen
    8. Lærke Bunch Motzfeldt
    9. Lærke Laigaard
    10. Mads Davidsen
    11. Nicolaj Sveigaard Graversen
    12. Noah Holm Baarstrøm
    13. Oliver Gandry Lassen Andersen
    14. Simon Valdemar Thorsøe
    15. Victoria Amalie Schougaard

    Bregnet Kirke - 27. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 10.45
    • Præst: Anne Marie Poulsen Tolbod
    Konfirmander - 7. b på Rønde Skole:

    1. Andrea Sartori Søe
    2. Bjørk Bloch Kleiner
    3. Emma Neve Germansen
    4. Filippa Hog Laursen
    5. Hjalte Aksel Falk Frisenette
    6. Lauge Eldrup Jensen
    7. Lucas Gaarde Gundersen
    8. Mathias Dahl Sauer
    9. Niels Erik Toftager Sørensen
    10. Noah Vinther Nielsen
    11. Patrich Trolle Andersen
    12. Signe Gerda Hornbæk Lyberth Nielsen
    13. Silje Østergaard Jensen
    14. Simon Damborg Rasmussen
    15. Sofie Aude
    Bregnet Kirke - 27. april 2018

    • Tidspunkt: kl. 12.15
    • Præst: Anne Marie Poulsen Tolbod
    Konfirmander - 7. c på Rønde Skole:

    1. Asger Søndergaard Christensen
    2. Carl Greibe Udengaard
    3. Caroline Ogdal Kjeldsen
    4. Emilie Lildal Jørgensen
    5. Frederik Victor Roed
    6. Frida Krantz Jensen
    7. Jacob Lillelund Wetterstrøm
    8. Jeppe Danielsen
    9. Laurits Bæk Mellerup
    10. Magnus Frands Knud Hornbæk Lyberth Nielsen
    11. Mathilde Ogdal Kjeldsen
    12. Michelle Jensen
    13. Oliver Bjerre Sørensen
    14. Tarinja Stenberg Hansen
    15. Victor Falk Hansen
    Opdateres løbende

    Publiceret 22 April 2018 15:00

    SENESTE TV